Ученици от Трета ПМГ “Акад. Методий Попов” достойно отбелязаха 150 годишнината от рождението на арх.Петко Момчилов
Ученици от Трета ПМГ “Акад. Методий Попов” се ангажираха да изследват живота и наследството на арх.Петко Момчилов, чрез проект „Архитектурата на миналото – нашите основи”, част от фестивала „Варна - моят древен и нов град”. През м.октомври се навършиха 150 години от рождението му. Участниците в проекта осъществиха едно истинско пътуване в миналото, като се приобщиха към материални и духовни ценности, които ги идентифицират като граждани на Варна. Те разшириха своята култура, знания и опитност по теми, свързани с история на архитектурата и градската среда, които са слабо застъпени в задължителната учебна програма.
Вълнуващата среща с живота и делото на истински възрожденската личност на арх.Петко Момчилов, стимулира участниците в проекта за по-голяма гражданска ангажираност и осмисляне на поколенческите различия и континюитет.
Целевата група беше формирана от около 60 ученика на възраст 16-18 години, 3-ма техни учители. Индиректни ползватели на продуктите от проекта са и другите ученици от Трета ПМГ - Варна, СОУ „Христо Ботев”-Русе; хора от широката общественост с интереси в областта на архитектурата.
Проучвателната дейност продължи почти до приключване на проекта. Арх.Петко Момчилов е сред малко изследваните досега личности. Неговата красива къща в София е била разрушена по време на бомбандировките през Втората световна война, а огромният му архив от проекти - почти изцяло разпилян. Знае се, че с неговата съпруга Мара Иванова Гюзелева имат 5 деца, но не се знае нищо за съдбата на наследниците му днес. За да се справим с тази задача във времевата рамка на проекта, потърсихме съдействие от Археологически музей и Музей по нова история към РИМ – Варна, Националния политехнически музей - София, Исторически музей - Горна Оряховица /П.Момчилов е роден в Горна Оряховица и е почетен гражданин на града/ ; историци – бохемисти и изследователи в областта на история на архитектурата.
Събирането на архивни материали беше едно интересно занимание и докосване до проучвателски тип дейност. Така беше съставена подробна биография на арх.Петко Момчилов, изработено слайдшоу с дикторски текст, записан в звукозаписно студио „Палас” за финалното събитие по проекта.
Последва организирана теренна разходка на участници в проекта около сградата на бившата Девическа гимназия /сега Археологически музей/ и Варненска и Великопреславска митрополия, с разяснения и беседа
Група ученици посетиха Русе и разгледаха сградата на някогашната мъжка гимназия „Княз Борис I” в града, построена по проект на Петко Момчилов. Сега училището носи името на Христо Ботев. Сградата е строена при небивала дотогава ситематичност, при строг контрол на строителните работи, без да се жалят ни труда, ни времето, ни парите. Тя е образец на неоренесанса като архитектурен стил. Сградата е изпълнена с прякото участие на арх.Петко Момчилов при изработване и на последните детайли и е завършена през септември 1898 г. За съжаление на скромната церемония по откриването й, не са били поканени нито арх.Петко Момчилов, нито ръководителя на работите арх.Я.Шамарджиев. В списанието на Българското инженерно архитектуно дружество от август 1898 г. иронично отбелязват „Дано предприемача на сградата е имал честта да се случи на тържеството”. Тази сграда е аналогична по своята архитектура с варненската Девическа гимназия /сега Архитектурен музей/ и това е свързано със заданието, което е получил архитектът от Министерството на просвещението.
В това своеобразно пътуване към миналото учениците получиха помощ от специалисти на Музея за нова история на Варна и по-специално Олег Бенов, краеведа Християн Облаков, а техническата реализация на крайния продукт се осъществи със съдействието на Красимир Янев – управител на Студио Палас. На 24 октомври от 14,00 часа в Музея по нова история се състоя заключителното събитие по проекта.
Вижте презентацията, създадена от нашите ученици за живота на арх. П. Момчилов
1 of 1 | ![]() ![]() |